Zostań w domu

Deser Strefy smaku czyli mini sernik na zimno.
Było więcej, ale zanim cukiernicy zrobili zdjęcia - już nie było deserów!

Deser Strefy Smaku

 

Przekąska z ciasta francuskiego przygotowania przez Strefę smaku online. Było tego więcej, ale łakomczuchy zjadły zanim sfotografowały.

Przekąska

Malarstwo i rysunek - Batik na papierze

Gdy nie możemy zrobić pracy w prawdziwej technice batiku, możemy zrobić jego namiastkę wykorzystując materiały, które w większości mamy już w domu czy pracowni plastycznej.

Batik na papierze - do tej techniki potrzebujemy: grubą kartkę - najlepiej akwarelową by mogła przyjąć dużą ilość wody i się nie przedarła, czarny/granatowy tusz, kolorowe farby (mocno intensywne), klej płynny np. wikolowy, pędzle...do tego wodę.

Na jasnej kartce malujemy nasz rysunek w taki sposób by dość sporo elementów było malowanych konturowo. Możemy łączyć kolory, namalować coś realistycznego lub zupełnie abstrakcyjnego. Następnie, jak farby wyschną, pędzlem maczanym w płynny kleju pokrywamy wszystkie kolorowe plamy oraz dodatkowo te miejsca na kartce, które mają pozostać białe. Możemy wychodzić poza kontury kolorowych plam by wzmocnić efekt „batikowy”. Klej nakładamy obficie. Gdy zupełnie wyschnie malujemy całą powierzchnię kartki czarnym, niezmywalnym tuszem. Uważamy cały czas by klej się w niektórym miejscach nie rozmazał, czyli lekko dociskamy pędzel z tuszem do kartki. Potem, gdy czarny tusz już całkowicie wyschnie, zmywamy cały rysunek pod wodą z kranu - najlepiej kartkę wtedy położyć sobie na deseczce. Do zmywania możemy używać delikatnego pędzla i wspomagać się swoimi dłońmi. Po zmyciu kleju z przylepiona do niego warstwą tuszu wyłoni się kolorowa kompozycja na czarnym tle. Biały kontur widoczny gdzieniegdzie przy plamach barwnych jest charakterystyczny dla tej techniki i wzbogaca naszą barwną kompozycję. Dodatkowymi efektami są także ślady tuszu, który przedostaje się w szczelinki popękanego kleju.

Ta technika jest bardzo wdzięczna, daje niespotykane i zaskakujące czasem efekty. Jest odpowiednia dla małych i starszych dzieci...dla dorosłych też ;)

Plik pdf do instrukcji i przykładowych prac: Batik na papierze

Mal I Rys

Klup przedszkolaka...i co w trawie piszczy? :)

Cowtrawiepiszczy

Trzecia część cyklu "Muzyka - jakie to proste!" obejmuje 10 krótkich wykładów p. Violetty Wojdy z OPP1 Jordanek, połączonych wspólnym podtytułem: "Zobaczyć muzykę". Ale to jeszcze nie koniec rozważań poświęconych muzyce. Zapraszamy - obejrzyjcie muzykę i cierpliwie poczekajcie na kolejne filmiki poświęcone melodii i harmonii :)

Moi drodzy, mamy Maj, moim zdaniem najpiękniejszy miesiąc w roku. W okół wszystko kwitnie, bzy, konwalie i piwonie roztaczają bajkowy zapach. Pomyślałam że te piekne kwiaty, poza tym ze przyciągają pszczoły i inne owady, kuszą tez wróżki które szukają letnich domków:)

Nam więc pomysł na dzisiaj! Aby stworzyć kwiatową wróżkę niezwykłej urody wystarczy kilka całkiem zwykłych rzeczy;)
Przygotujcie wiec: klej, nożyczki, kawałek włóczki, skrawek cynfolii i kolorowa serwetkę.
Zaczynamy od stworzenia główki i raczek z cynfolii, jest to superproste co widać na drugim z kolei zdjęciu:)
Następnie doklejajmy spódniczkę, włóczkowe włosy, koralikowe oczy i usta:)

Nasza kwiatowa wróżka gotowa! Teraz trzeba jej tylko znaleźć mieszkanko w kwiatach, może takich które pasują do sukienki?

TR Kwiatowa Rozka

Dziś możecie wykonać z p. Iwoną prosty ale wdzięczny breloczek, np. do kluczy lub suwaka. jak macie plastikowe sznureczki to będzie także wodoodporny.
#zostanwdomu z OPP1 Jordanek

Kontakt

Telefon
22 610-67-77

Adres
ul. Kwatery Głównej 11,
04-294 Warszawa

E-mail
opp1@opp1.waw.pl

Masz pytania? Zadzwoń! Odpowiemy na każde pytanie i rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

22 610-67-77