24 lutego 2023, po 26 latach pracy na stanowisku dyrektorki placówki, przeszłam na emeryturę. Funkcję Dyrektora Ogniska Pracy Pozaszkolnej Nr1 w Warszawie „Jordanek” pełni teraz Katarzyna Gugała. Moje związki z Jordankiem jednak jeszcze się nie kończą – od marca 2023 pracuję w placówce na pół etatu.
W 1990 roku przeprowadziłam się z Mokotowa na Grochów; jako młoda mama dwóch córek i świeżo upieczony pedagog zainteresowałam się najbliższym w okolicy miejscem zabaw i stałam się częstym gościem Jordanka. Początkowo nie miałam pojęcia, że XII Ogród Jordanowski to placówka oświatowa, a nie tylko plac zabaw. Z czasem, kiedy lepiej poznałam to miejsce, wyobrażałam sobie co mogłabym w nim robić i w 1994 roku złożyłam podanie o przyjęcie do pracy jako nauczycielka zerówki; po dwóch latach objęłam stanowisko dyrektora. Tak zaczęłam przygodę z Jordankiem, długą drogę zawodowego rozwoju i przekształcania XII OJ w nowoczesną, przyjazną dla środowiska lokalnego i odpowiadającą potrzebom dzieci placówkę – Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 „Jordanek”.
Dzisiaj jestem już babcią, ale wciąż mam pomysły na nowe edukacyjne projekty i modernizacje przestrzeni; realizuję Wizję i Misję Jordanka razem z ludźmi, którzy tworzą zespół złożony z twórczych, niezależnych, otwartych pedagogów, zżyli się z tym miejscem i realizują razem z dziećmi edukacyjne i artystyczne pasje.
Prowadzone zajęcia:
- Rozwój mowy dziecka
- Konsultacje logopedyczne
Wykształcenie:
- mgr pedagogiki (Pedagogika Ogólna UW)
- logopeda (studia podyplomowe UW)
- neurologopeda (Fundacja „Orator”)
- menadżer oświaty (studia podyplomowe UW)
- lider oświaty (Akademia Przywództwa Liderów Oświaty, Humanites Sztuka Wychowania)
- terapeuta ręki (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Cognitus)
Przyznane nagrody:
- Nagroda Starosty Powiatu Warszawskiego w roku 1999
- Nagroda Burmistrza Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy w roku 2005
- Nagroda Prezydenta m. st. Warszawy w roku 2007
- Nagroda Mazowieckiego Kuratora Oświaty w roku 2010
- Medal Komisji Edukacji Narodowej w roku 2011
- Nagroda Burmistrza Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy w roku 2015
- Nagroda Ministra Edukacji Narodowej w roku 2016
- Nagroda Ministra Edukacji Narodowej w roku 2018
- Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy w roku 2019
- Nagroda Burmistrza Dzielnicy Praga Południe w roku 2021
Posiadany stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany (od 2002 roku)
Osiągnięcia w działalności publicznej:
- od roku 2004 członek–założyciel Polskiego Towarzystwa Neurologopedycznego
- publikacje prasowe krzewiące wiedzę z zakresu profilaktyki logopedycznej i rozwoju mowy
- publikacje w prasie na temat rozwoju mowy.
- współpraca z organizacjami pozarządowymi – Fundacja Poszukiwań Artystycznych SZEPTEM, Stowarzyszenie Pozytywna Praga, Fundacja Innowacji i Rozwoju
- zainicjowanie powołania Stowarzyszenia Pozytywnego Działania
- współpraca z warszawskimi placówkami oświatowymi i kulturalnymi (ogniska pracy pozaszkolnej, ogrody jordanowskie, południowo-praskie szkoły i przedszkola, OSiR, MOS, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 16)
Niesienie pomocy oraz działalność charytatywna: prowadzenie świetlicy dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych (w latach 1996 – 2006), w tym dzieci romskich (w latach 1996-2004)
Integrowanie środowiska lokalnego poprzez imprezy na terenie OPP1 Jordanek.
Inicjowanie działań na rzecz rozwoju placówki w celu współpracy ze środowiskiem lokalnym dla pozyskiwania środków z Budżetu partycypacyjnego m.st. Warszawy (od 2015 roku, i nadal).
Zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i kulturalnej:
- Nagroda „Animatora Kultury” przyznana przez Radę i Zarząd Dzielnicy Praga-Południe Gminy Warszawa Centrum w roku 1998 za organizację imprez plenerowych dla dzieci i młodzieży, w tym: Happeningu ekologicznego z okazji „Dnia Ziemi”, imprezy krzewiącej kulturę Europy „My w Europie”
- Nagroda „Animatora Kultury” przyznana przez Radę i Zarząd Dzielnicy Praga-Południe Gminy Warszawa Centrum w roku 1999 za organizację Ogólnopolskiego, trójetapowego Festiwalu rockowego „Kicha `99”
- Współorganizowanie od 2010 roku cyklicznej imprezy w Parku Skaryszewskim „Przegląd kreatywności południowo-praskich ognisk pracy pozaszkolnej – PREZENTACJE”
- Współorganizowanie od 2015 roku imprezy z dziedziny profilaktyki „Mózg lubi ruch”
- Nagroda Edukacji Kulturalnej za projekt „Strachy na Lachy”, zakończony wystawą w Muzeum Warszawskiej Pragi w 2018 roku
Inicjowanie i podejmowanie nowatorskich form i metod pracy wychowawczej i edukacyjnej:
- Wieloletnia (od 2003 roku) współpraca z OPS Praga-Południe w pozyskiwaniu funduszy na nowatorskie programy profilaktyczne dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Od 2003 i nadal pantomima z socjoterapią, w tym: „Trening umiejętności społecznych poprzez zabawę w teatr”, Warsztaty teatralne pantomimy-program rozwoju twórczego – „Spójrz mam talent”, „Grupa socjoterapeutyczna dla dzieci – praca z ciałem poprzez teatr pantomimy”, Sport i rekreacja w Jordanku, programy rozwijające kompetencja społeczne np. Zaradne dzieciaki, Warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców
- W roku 2003 Trening Zastępowania Agresji
- W 2005 roku Warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców. Program został wysoko oceniony jako skuteczny i przeprowadzony z dwukrotnie większą od przewidywanej frekwencją uczestników-rodziców
- Zainicjowanie i współprowadzenie od 2000 roku, grupy świetlicowej dla dzieci w wieku przedszkolnym z programem terapii stymulującej wszechstronny rozwój, ze szczególnym naciskiem na rozwój inteligencji emocjonalnej, wdrażanie do społecznych norm i zasad i rozwijanie samodzielności w rozwiązywaniu konfliktów poprzez komunikację werbalną (profilaktyka agresji), itp.
- Inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska: kampanie informacyjne dla środowiska lokalnego, zajęcia dla dzieci, pikniki rodzinne (w tym: warsztaty twórczego recyklingu, giełdy wymiany rzeczy używanych pod hasłem: „Dajemy rzeczom drugie życie”, itp.)
- Wdrażanie EKO-standardu Jordanka od 2019 roku w ramach programu „Bądź dalEKOwzroczny – myśl o przyszłości swojej i Ziemi”
Powołanie MAL Jordanek (Miejsca Aktywności Lokalnej) w 2019 roku