22 610-67-77

Wolontariat

 

 

 

WOLONTARIAT w Jordanku

 

 

 

Jordankowy wolontariat to wieloletni projekt, do udziału w którym zapraszamy wszystkich, którzy lubią, chcą, mają czas na działanie dla innych i z innymi. Niezależnie od wieku i doświadczenia. Nasz projekt powstaje i działa przy współudziale Centrum Komunikacji Społecznej miasta Warszawy, w ramach programu „Ochotnicy warszawscy”.

Wolontariat to, zgodnie z definicją, „dobrowolna, bezpłatna, świadoma  praca  na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie”. Bezpłatna nie równa się nie dająca korzyści. Co, w takim razie, może zyskać wolontariusz w Jordanku?

Kontakty z ludźmi

Praca w jordankowym wolontariacie daje możliwość poznania ludzi. Relacje wiążą zarówno z tymi, na rzecz których podejmuje się działania jak i z innymi wolontariuszami. Kontakty te są źródłem radości ze spotkania z drugim człowiekiem, a niejednokrotnie przeradzają się w dłuższe znajomości czy przyjaźnie.

Poznanie środowiska wolontariatu

Dzięki udziałowi w projektach wolontariackich organizowanych w Jordanku wolontariusz może poznać naszą placówkę jako organizatora ciekawych działań.  Od poznanych wolontariuszy wolontariusz może dowiedzieć się  o innych projektach realizowanych w ramach warszawskiego wolontariatu. Ich opinie mogą być wskazówką lub inspiracją podczas podejmowania decyzji odnośnie zaangażowania się w kolejne działania.

Praca ze specjalistami

Działania wolontariackie podejmowane są we współpracy z nauczycielami zatrudnionymi w Jordanku. Wolontariusz może obserwować ich pracę, zadawać pytania, działać z nimi lub, pod ich okiem, realizować własne pomysły. Innymi słowy, ma szansę czerpać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Studenci kierunków pedagogicznych mogą dodatkowo zrealizować praktyki pedagogiczne.

Zdobycie nowych umiejętności

Podczas pracy wolontariackiej wolontariusz uczy się pracy w zespole, komunikatywności, rozwija  umiejętność rozwiązywania problemów oraz wiele innych kompetencji niezbędnych we współczesnym świecie. Ale nie tylko! Wolontariusz, oprócz wykonywania zadań, może korzystać z różnorodnych szkoleń poza Jordankiem i w Jordanku oraz wiedzy kadry placówki. Dzięki temu zwiększa nie tylko swój potencjał ale też szanse na rynku pracy.

Rozwój osobisty

Podczas działania z ludźmi dla ludzi wolontariusz rozwija swój potencjał osobisty. W kontakcie z innymi poznaje ludzkie potrzeby i motywacje, lepiej rozumie ludzi, uczy się empatii. Ma szansę wykorzystać zdobyte podczas szkoleń umiejętności a nowe doświadczenia przekuć na życiową wiedzę i kompetencje.

Możliwość realizacji swoich pasji

Wolontariat zawsze stwarza możliwość swobodnego wyboru działania, w które wolontariusz chce się zaangażować. To tylko kwestia znalezienia projektu czy obszaru działania odpowiedniego dla danej osoby. Obszary, w których realizowane są działania w ramach warszawskiego wolontariatu dotykają wszystkich dziedzin życia, dlatego każdy znajdzie coś co go interesuje. Każdy, kto chce zdobyć doświadczenie w pracy na rzecz społeczności lokalnej Gocławka (czy szerzej Grochowa), jest mile widziany w jordankowych progach.

Praca w wolontariacie to także satysfakcja z działania oraz uśmiech i wdzięczność tych, na rzecz których wykonuje się pracę. To także poczucie, że jest się potrzebnym, ważnym, pomocnym, że jest się częścią naszej małej, lokalnej społeczności.

 

 

Kontakt z koordynatorem wolontariatu w OPP1 „Jordanek”

Katarzyna Gugała, e-mail:   kgugala@eduwarszawa.pl

 

Informacje bieżące znajdziecie „piętro niżej" – w kategorii 'Wolontariat w Jordanku’ (www.opp1.waw.pl).

Na jordankowym subkoncie na stronie Ochotników warszawskich będziemy zamieszczać nasze ogłoszenia, podając tutaj link pod hasłem – Nasze najnowsze ogłoszenia:  

1. Poszukujemy wolontariuszy do gier terenowych:https://ochotnicy.waw.pl/oferta/1955
2.   Poszukujemy wolontariuszy do pomocy w prowadzeniu mediów społecznościowych i promocji projektów:  https://ochotnicy.waw.pl/oferta/1956

Masz pytania? Zadzwoń! 22 610-67-77
Odpowiemy na każde pytanie i rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Skip to content